2- گزارش آسیب‎شناسی عدم توسعه ساخت داخل در پروژه‎های نفت و گاز کشور در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و ارائه راهکار
Energy_policy_2.png
 • نام کتاب - گزارش : 2- گزارش آسیب‎شناسی عدم توسعه ساخت داخل در پروژه‎های نفت و گاز کشور در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و ارائه راهکار
 • تاریخ چاپ : بهمن 1394
 • نویسندگان : سید حسین حسینی- سیدامیر آقایی - شهداد اسحاق پور
 • ناشر : مرکز پژوهش ها ی مجلس شورای اسلامی - معاونت پژوهشهاي زيربنايي و امور توليدي - دفتر مطالعات انرژي، صنعت و معدن
 • تعداد صفحات : 60
 • فهرست :
 • چكيده
  فصل اول: مبانی و کلیات
  فصل دوم: سابقه و عملکرد صنعت نفت و گاز کشور با رویکرد ساخت داخل
  فصل سوم: اقدامات انجام شده به‌منظور حمایت از ساخت داخل در صنایع نفت و گاز
  فصل چهارم: آسیب‌شناسی قوانین حوزه ساخت داخل
  فصل پنجم: چارچوب مفهومی عوامل تاثیرگذار بر ارتقاء ساخت داخل در صنعت نفت و گاز کشور
  فصل ششم: چالش‌های ساخت داخل و راهکارهای مناسب در برنامه ششم توسعه
  پي‌نوشت‌ها

 • مقدمه :
 • صنایع نفت و گاز دارای قدمت و اهمیت استراتژیک بسیار است و نفت در زیربنای اقتصادی کشورهای تولید‌کننده آن نقش اساسی ایفا می‌کند. در ایران نیز نفت اولاً به‌عنوان یک منبع انرژی، زندگی و اقتصاد مردم کشور را متحول ساخته و رشد و توسعه اقتصادی را به دنبال داشته، ثانیاً درآمدهای حاصل از نفت اثرات بسیاری را در شئونات اقتصادی و اجتماعی کشور ایجاد کرده است.
  رشد و گسترش زیرساخت‌ها و صنایع نفت و گاز مستلزم سرمایه‎گذاری و استفاده از دانش و فنّاوری روز دنیا است. علیرغم تلاش‌های بسیار در جهت بومی‌سازی این صنایع در داخل کشور، همچنان قطعات و تجهیزات بسیاری هستند که از خارج کشور باید تأمین شوند. در این راستا بسترهای قانونی در کشور موجود است که از آن جمله می‌توان به قانون استفاده حداکثر از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آن‌ها در امر صادرات و اصلاح ماده (104)، قانون مالیات‌های مستقیم، قانون باز‌سازی و نوسازی صنایع، قانون برگزاری مناقصات، قانون رفع برخی موانع تولید و سرمایه‌گذاری صنعتی اشاره نمود که اجرایی شدن آن‌ها با چالش‌هایی مواجه بوده است. یکی از مناسب‌ترین بسترهای جدید قانونی، سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری است که می‌بایست درزمینه ارتقاي ساخت داخل در صنعت نفت و گاز به‌ویژه در برنامه ششم توسعه مورد توجه جدی قرار گیرد.
  در صنعت نفت و گاز کشور در حدود 1200 قلم کالا وجود دارد که در حدود 200 تا 300 قلم آن، جزء موارد پرمصرف محسوب می‌شوند که 60 درصد هزینه پروژه‌های نفت و گاز را تشکیل می‌دهند. در کشور به‌طور میانگین 64 درصد، دانش فنی در زمینه ساخت تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنعت نفت و گاز وجود دارد. این در حالی است که تنها 30 درصد از بازار تأمین تجهیزات و قطعات موردنیاز صنعت نفت و گاز در اختیار سازندگان داخلی است و این موضوع نشان‌دهنده سهم بازار پایین ساخت داخل است. همچنین با توجه به میانگین سنوات 15-40 ساله تشکیل شرکت‌های سازنده که نشان‌دهنده وجود سابقه مناسب آن‌ها است، سهم کم بازار ساخت داخل قابل‌تأمل می‌باشد.
  در این گزارش، ضمن آسیب‌شناسی علل عدم رشد ساخت داخل در صنایع نفت و گاز کشور، چالش‌های موجود شناسایی و راهکارهای مقابله با آن‌ها تبیین می‌گردد. نظر به اثرگذاری عوامل متعدد اقتصادی، اجتماعی، فنّاورانه، سیاسی و مانند آن در ساخت داخل صنایع نفت و گاز کشور، به‌منظور آسیب‎شناسی و بررسی عوامل، از تحلیل سیستمی و نمودار زیرسیستم‌ها استفاده شده است. نمودار زیرسیستم‌ها این امکان را می‎دهد تا ارتباط بین زیرسیستم‌های مؤثر در قالب یک تصویر جامع و کلی نمایش داده شود و چگونگی برهم‌کنش اجزای صنعت مشخص گردد. در این نمودار تفکیکی بین صنعت نفت (اکتشاف، استخراج، بهره‌برداری، پالایش و توزیع) با صنایع تولید‌کننده خدمات و کالاهای مورد نیاز صنعت در نظر گرفته شده است و تمرکز این مطالعه بر روی شناسایی چالش‌های مؤثر بر ساخت داخل صنایع تولید‌کننده خدمات و کالاهای مورد نیاز صنعت می‌باشد.

 • دانلود :


  دانلود مستقیم از سایت سمام

  دانلود از سایت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی