1- گزارش ارزیابی علل ناکامی های مربوط به تدوین سیاست های جامع انرژی در کشور
energy_policy.png
 • نام کتاب - گزارش : 1- گزارش ارزیابی علل ناکامی های مربوط به تدوین سیاست های جامع انرژی در کشور
 • تاریخ چاپ : بهمن 1395
 • نویسندگان : سیدحسین حسینی - شهداد اسحاق پور - سیدامیر آقایی
 • ناشر : مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی - معاونت پژوهشهاي زيربنايي و امور توليدي - دفتر مطالعات انرژي، صنعت و معدن
 • تعداد صفحات : 147
 • فهرست :

 • خلاصه مدیریتی

  چكيده
  فصل اول- كليات و روش انجام كار
  فصل دوم - چالش‌هاي تدوين سیاست‌های جامع انرژي كشور
  فصل سوم - بررسی نگاشت نهادی ذینفعان مرتبط با سیاستگذاری جامع انرژی در کشور
  منابع و مآخذ
  پیوست‌ها

 • مقدمه :
 • امروزه، تأمین پايدار، مقرون به صرفه و امن انرژي از كليدي‌ترين دغدغه‌هاي کشورها به‌شمار مي‌رود. برنامه‌ها و سیاستگذاری‌ها در اين حوزه به‌نوعی بر امنيت ملي و جايگاه جهاني كشورها اثر مي‌گذارد و حتي در طول تاريخ، جنگ‌هاي بسياري بر سر تأمین انرژي درگرفته است (جنگ‌هاي عراق، كويت، تقسيم شدن سودان و...). لذا برنامه‌ريزي و تدوین سیاست‌های جامع انرژی در كشورهاي توسعه‌یافته و درحال‌توسعه يك امر مهم قلمداد مي‌شود.
  راهبرد يا طرح ملي انرژي مجموعه‌اي از برنامه‌ها و اقداماتي است كه در زمينه‌هاي مربوط به انواع منابع توليد انرژي، گسترش و راه‌اندازي منابع جديد توليد انرژي، سامان‌دهي و بهينه‌سازي مصرف انرژي، تعيين بازارهاي هدف خارجي و داخلي و سرمايه‌گذاري بر روي آنها، سرمايه‌گذاري‌هاي بلندمدت و كوتاه‌مدت در فناوري‌هاي پيشرفته و كم‌مصرف و خط‌مشي كشورها را شفاف مي‌سازد.
  در كشور ما یکی از پرچالش‌ترين حوزه‌هاي مديريتي، سیاستگذاری جامع براي انرژي كشور است. مشكلات بسياري از قبيل بالابودن شدت انرژي در كشور در مقايسه با متوسط جهاني، بهينه‌ نبودن مصرف سوخت، بی‌توجهی به برنامه‌ريزي برای سرمايه‌گذاري در توسعه ظرفيت‌هاي توليد انرژي و فناوری‌های مختلف در بخش‌هاي نفت، گاز، برق، انرژي اتمي، انرژي‌های نو، تعيين نرخ حامل‌هاي انرژي مانند قيمت بنزين در سطح جامعه و تعیین قیمت سوخت نیروگاه‌ها، عدم تعيين قيمت نفت خام و ميعانات گازي به‌عنوان خوراك پالايشگاه‌ها و ... حوزه انرژي كشور را تحت تأثیر قرار داده است. برای برون‌رفت از این وضعیت در بند «ب» ماده (125) قانون برنامه ‌پنجم توسعه كشور، دولت به تدوين سند راهبردي انرژي كشور براي يك دوره 25 ساله ظرف حداكثر شش ماه پس از تصويب قانون برنامه پنجم توسعه مكلف شد. باوجود اهمیت بسیار زیاد اين موضوع، سند فوق، با تأخیر بسیار و بدون طی کردن فرآیند در نظر گرفته شده در این قانون، در 23 فروردین‌ماه 1395 به تصویب رسید و تدوین و اجرایی‌سازی طرح جامع انرژی تا به امروز در هاله‌اي از ابهام باقي‌مانده است.
  اين مطالعه به آسيب‌شناسي و بررسي چالش‌هاي مؤثر بر سیاستگذاری جامع انرژي كشور مي‌پردازد. شایان ذكر است محدوده و حوزه اين مطالعه، بررسي علل عدم تدوين و پیاده‌سازی سياست‌های جامع انرژی است و به جزئيات سیاستگذاری و محتواي آن پرداخته نمي‌شود. در ادامه به طور خلاصه، کلیات انجام این طرح ارائه شده است. جهت مطالعه بیشتر به گزارش مراجعه شود. 

 • دانلود :


   دانلود مستقیم از سایت سمام

                                                    

  دانلود از سایت مرکز پزوهش های مجلس شورای اسلامی