7- کتاب آمارنامه صنعت پویانمایی ایران
amarname_jeld.png
 • نام کتاب - گزارش : 7- کتاب آمارنامه صنعت پویانمایی ایران
 • نویسندگان : اسفندماه 1396
 • ناشر : دانش بنیان فناور
 • تعداد صفحات : 64
 • فهرست :
 • 1-کلیات

  2-اکران فیلم های سینمایی پویانمایی

  3-عملکرد تولیدکنندگان محصولات پویانمایی در کشور

  4-عملکرد شبکه توزیع خانگی در زمینه پویانمایی

  5-عملکرد بخش آموزش در زمینه پویانمایی

  6-بازارهای نوظهور (نمایش برخط پویانمایی)

   

 • مقدمه :
 • کشور ایران با داشتن موقعیت استراتژیک منطقه ای، جمعیت جوان و ظرفیت های قابل توجه نیروی انسانی و زیرساختهای فناورانه، مستعد توسعه صنایع فرهنگی است. صنعت پویانمایی یکی از صنایع فرهنگی محسوب میشود که طی سالهای اخیر در بعد جهانی، مورد توجه بسیار قرار گرفته و برای کشورهای پیشرو در این عرصه، سودآوری قابل توجهی (گاهی بیشتر از صنایع شناخته شده مانند صنایع نظامی) را به ارمغان آورده است. علاوه بر منافع مالی، با توجه به این که عمده مخاطب پویانمایی، کودکان، نوجوانان و جوانان هستند، اثرگذاری فرهنگی محصولات پویانمایی نیز قابل تامل و توجه است و لزوم توسعه این صنعت را نزد کشورها دوچندان می کند. بر این اساس، کشورها در تلاش برای سهم خواهی در این حوزه هستند.

  توسعه یک صنعت در گرو تدوین استراتژی و راهبرد بوده و اولین گام برای تدوین اثربخش چشم انداز و راهبرد، پایش بر اساس واقعیتهای موجود و تحلیل آمار و ارقام عملکرد صنعت است. این پایش بر اساس واقعیت فعلی و تحلیلهای آمار و ارقام عملکردی صنعت صورت می پذیرد. لذا می توان گفت سرآغاز توسعه صنعت پویانمایی، وجود آمار و ارقام مستند و نزدیک به حقیقت است.

  اهمیت آمار و اطلاعات به قدری است که رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در ابلاغ سیاست های کلی علم و فناوری و در بند 2-4 این سیاستها، بر ساماندهی نظام ملی آمار و اطلاعات علمی و پژوهشی و فناوری جامع و کارآمد تاکید داشته اند.

  متاسفانه در حوزه پویانمایی کشور، تاکنون آمار و اطلاعات موثقی از تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، اکران سینمایی و فعالیت موسسات آموزشی در حوزه پویانمایی وجود نداشته است. از جمله تبعات نبود آمارنامه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

   

  • عدم آگاهی سرمایه گذاران بخش خصوصی از پتانسیل ها و سودآوری این صنعت
  • عدم وجود شاخصها و معیارهای قابل اطمینان در جهت ترسیم چشم انداز و نیل به آن
  • عدم توسعه متوازن زیرساختهای آموزشی به دلیل مشخص نبودن روندهای رشد و آمارهای عملکردی صنعت
  • عدم شناخت جامعه جهانی صنعت پویانمایی نسبت به عملکرد و ظرفیت های بالقوه ملی
  • عدم توسعه متناسب ظرفیت های اکران و شبکه های توزیع فیزیکی و دیجیتال متناسب با روند رشد صنعت

   

  بر این اساس، ستاد توسعه فناوریهای نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با توجه به نقش حمایتی خود در صنایع فرهنگی و خلاق، در پاییز 1395 اقدام به ایجاد و بسایت آمارنامه صنعت پویانمایی تحت دامنه کرد. هدف از تدوین و گردآوری آمارنامه، ایجاد بستری مبتنی بر آمار و ارقام قابل اطمینان، مستند و نزدیک Animationstat.ir به واقعیت برای رشد و توسعه صنعت پویانمایی است.

  تدوین آمارنامه در صنعت پویانمایی کشور، تجربه نو و جدیدی است که مطمئنا با نواقص و سخت یهای فراوان همراه بوده است. اما شروع این جریان، نقطه عطفی در فراهم کردن بسترهای مورد نیاز برای توسعه و رشد این صنعت تلقی می شود.« پرسشنامه خوداظهاری « و » منابع در دسترس » منابعی که اطلاعات خام از آنها استخراج شده را می توان به دو بخش تقسیم بندی کرد:

  منابع در دسترس: با توجه به سابقه طولانی صنعت پویانمایی در کشور، به رغم وجود آمارنامه، در برخی بخشها آمار و ارقام خام و پراکنده در دسترس وجود دارد که میتوان به اطلاعات سازمان فرهنگی و هنری صبا، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،سازمان سینمایی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و انجمن صنفی شرکتهای نمایش ویدئوی آنلاین اشاره کرد.

  پرسشنامه خوداظهاری: در این شیوه از جمع آوری اطلاعات آمارنامه، بر اساس فرمهای از پیش طراحی  شده، از طریق وبسایت آمارنامه، به شیوه خوداظهاری، اطلاعات فعالان صنعت پویانمایی جمع آوری شد. این مهم در 5 حوزه اکران سینمایی، موسسات آموزشی، نمایش دهندگان آنلاین، تولیدکنندگان و توزیع کنندگان صورت پذیرفته است.

  لازم به ذکر است هدف منابع آماری آمارنامه، شرکتهای ثبت شده بوده است. این در حالی است که در صنعت پویانمایی، گاه یک تیم چند نفره به شکل شخصی نیز به تولید محصولات پویانمایی میپردازند و لزوما شرکت ثبت شده ای ندارند. اما با توجه به اینکه اولا هیچ اطلاعات معتبری از این دسته فعالان صنعت در دسترس نیست، ثانیا هیچ مکانیزم شناسایی افراد، صحت سنجی و گردآوری اطلاعات وجود ندارد. عملا در این نسخه از آمارنامه فقط از اطلاعات آماری شرکتهای ثبت شده فعال در صنعت پویانمایی استفاده شده است.

  در پایان باید گفت همکاری فعالان صنعت پویانمایی در تدوین و گردآوری آمارنامه بیش از حد انتظار بوده و این موضوع نمایانگر درک جایگاه آمار در میان فعالان و نیاز صنعت به آمارنامه است. البته به منظور دستیابی به اطلاعات کامل و جامع راه بسیار درازی در پیش است که در این راه باید فعالان این حوزه، بیش از پیش مشارکت و همکاری داشته باشند. مسلما هر چقدر داده هایی که در اختیار قرار داده شده بیشتر و دقیقتر باشد، آمارنامه تکمیل تر و نزدیک به واقعیت شده و در نتیجه اثربخشی آن در رشد و توسعه صنعت پویانمایی کشور بیشتر خواهد بود. امید است با همکاری بیشتر فعالان این صنعت، اطلاعات آماری جامع تری از صنعت پویانمایی کشور در نسخه بعدی آمارنامه ارائه شود.

  دکتر سید حسین حسینی

  دبیر اجرایی آمارنامه صنعت پویانمایی ایران

 • دانلود :