آسیب‎شناسی عدم توسعه ساخت داخل در پروژه‎های نفت و گاز کشور در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و ارائه راهکار مناسب در برنامه ششم توسعه (رویکرد سیستمی) تاریخ ثبت : 1396/09/12
طبقه بندي : پروژه های جاری ,
عنوان پروژه : آسیب‎شناسی عدم توسعه ساخت داخل در پروژه‎های نفت و گاز کشور در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و ارائه راهکار مناسب در برنامه ششم توسعه (رویکرد سیستمی)
کارفرما : مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی
چکیده پروژه : صنایع نفت و گاز دارای قدمت و اهمیت استراتژیک بسیار است و نفت در زیربنای اقتصادی کشورهای تولید‌کننده آن نقش اساسی ایفا می‌کند. در ایران نیز نفت اولاً به‌عنوان یک منبع انرژی، زندگی و اقتصاد مردم کشور را متحول ساخته و رشد و توسعه اقتصادی را به‌دنبال داشته، ثانیاً درآمدهای حاصل از نفت اثرات بسیاری را در شئونات اقتصادی و اجتماعی داشته است. رشد و گسترش زیرساخت‌ها و صنایع نفت و گاز مستلزم سرمایه‎گذاری و استفاده از دانش و تکنولوژی به‌روز دنیا است. علیرغم تلاش‌های بسیار در جهت بومی‌سازی این صنایع در داخل کشور، همچنان قطعات و تجهیزات بسیاری هستند که از خارج از کشور باید تأمین می‎شوند. در این طرح، ضمن آسیب‌شناسی علل عدم رشد ساخت داخل در صنایع نفت و گاز کشور تاکنون، چالش‌های موجود شناسایی و راهکارهای مقابله با آنها تبیین می‌گردد. نظر به اثرگذاری عوامل متعدد اقتصادی، اجتماعی، تکنولوژیک، سیاسی و مانند آن در ساخت داخل صنایع نفت و گاز کشور، به‌منظور آسیب‎شناسی و بررسی عوامل، از رویکرد سیستمی استفاده شده است. سپس، ضمن شناسایی چالش‌های کلیدی در مسیر توسعه ساخت داخل در صنعت نفت و گاز، راهکارهای مؤثر جهت ارتقای صنعت ساخت داخل در پروژه‌های عظیم صنعت نفت و گاز تدوین شده و برای اجرایی‎تر شدن آن بندهای مربوطه در برنامه ششم توسعه قید شده است.
تاریخ پروژه : 1394/11/15
وضعیت اجرا : به اتمام رسیده است
انتشارات حاصل از پروژه : <#f:1355/>
توضیحات :

 

 

مقاله : 

آسیب‎شناسی عدم توسعه ساخت داخل در پروژه‎های نفت و گاز کشور در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و ارائه راهکار


تعداد نمایش : 173 <<بازگشت