ظرفیت دوره کارگاه آموزشی پویایی‌شناسی سیستم‌ها (System Dynamics) و نرم‌افزار ونسیم تکمیل شد دومین کنفرانس ملی انجمن ایرانی پویایی شناسی سیستم ها بررسی طرح توانمند سازی در مناطق روستایی و حاشیه نشین از دیدگاه سیستمی در برنامه هاشور مصاحبه خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) با مدیر عامل موسسه سمام و دبیر اجرایی دومین کنفرانس ملی پویایی شناسی سیستم ها دکتر سید حسین حسینی نشست
مصاحبه خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) با مدیر عامل موسسه سمام و دبیر اجرایی دومین کنفرانس ملی پویایی شناسی سیستم ها دکتر سید حسین حسینی
نشست "شناخت و واکاوی مسائل اجتماعی با رویکرد سیستمی" برگزار شد
برگزاری کارگاه آموزشی سیستمهای دینامیکی با نرم افزار vensim
برگزاری نشست تخصصی با موضوع شناخت و واکاوی مسائل اجتماعی با رویکرد سیستمی
انتشارات موسسه سمام
سیدحسین حسینی، مدیرعامل
1395/10/25
مهندس زهرا صالحی، رئیس هیئت مدیره
1395/10/25
مهندس شهداداسحاقپور، عضوهیئت مدیره
1395/10/25

یکی از اصلی‌ترین راه‌های بررسی یک سیستم و رفتارهای ناشی از تاثیر روابط علت و معلولی در سیستم این است که رفتار آن را در طی مدت زمانی معین بررسی نماییم. با توجه به ساختارهای موجود در سیستم‌ها و پیچیدگی آن‌ها لازم است تا از نرم‌افزارها برای مدل سازی و بررسی آنها استفاده شود. یکی از معروف‌ترین نرم‌افزارها به منظور شبیه‌سازی رفتار یک سیستم، نرم افزار Vensim می‌باشد. 

ادامه مطلب

پویایی‌شناسی سیستم تکنیکی برای مدلسازی و شبیه سازی دینامیک مشکلات موجود در فضای کسب و کار و تحلیل سیاست بر اساس سیستم‌های بازخوردی است. این تکنیک در اواخر دهه 1950 میلادی توسط جی فورستر در دانشگاه MIT، ابداع شد. از آن زمان به بعد، سیستم دینامیک در بخش‌هایی مانند پروژه‌های توسعه صنایع، طرحهای بزرگ تحقیق در عملیات، تصمیم‌گیری‌های مدیریتی، سیاستگذاری در سطح ملی و بین‌المللی و مانند آن، کاربرد پیدا کرده است. 

ادامه مطلب

این تکنیک زمانیکه به دنبال اخذ یک تصمیم یکپارچه مبتنی بر دنیای واقعی (بخصوص در شرایط بحرانی) باشیم، مصداق پیدا می‌کند. استفاده از این تکنیک باعث می‌شود تا اثرات اجرای تصمیم‌های مختلف، از چند سال تا چند دهه شبیه‌سازی شود. هنگامیکه یک مدیر بخواهد سیاست‌ها و تصمیمات بهبود را اخذ و اجرا کند، تکنیک سیستمهای دینامیکی بخوبی می‌تواند واکنش‌های گروه‌ها و مخالفان تصمیم را پیش‌بینی کند، عواقب آن در دوره‌های کوتاه مدت و بلند مدت را تحلیل کند و درک صحیحی از رفتارهای پیش‌آمده در طول زمان به تصمیم‌گیرنده ارائه کند. 

ادامه مطلب

پس از ایجاد نمودار جریان انباشت و شبیه سازی سیستم و قبل از استفاده از مدل جهت تحلیل و سناریوپردازی، می‌بایست با استفاده از یک یا چند روش، اعتبار مدل را مورد آزمون قرار داد. برخی از روش‌های اعتبارسنجی در ادامه شرح داده شده است.

ادامه مطلب