چاپ        ارسال به دوست

چگونه می‌توان یک مدل سیستم دینامیک System Dynamics مفید و قابل اطمینان ساخت؟

 مدل‌های سیستمی معمولا به سفارش مدیران سازمان‌ها و شرکت‌ها ساخته می‌شود. به همین دلیل، مدلساز هنگام مدلسازی با سفارش دهنده ارتباط نزدیکی خواهد داشت، این ارتباط باعث می‌شود تا متغیرهایی اصلی که قرار است خروجی مدل باشد مشخص شود. مدل مفید مدلی است که تمامی متغیرهای تاثیرگذار بر مسئله را در خود جای دهد و بازخوردهای مختلف را درنظر بگیرد. با استفاده از مدل سیستمی می‌توان نتایج تصمیم‌گیری را همان لحظه مشاهده و تحلیل کرد. البته هیچ مدلی نمیتواند عینا آینده را پیش‌بینی کند و مدلها در روایی و پایایی متفاوت می‌باشد. روایی و پایایی یک مدل به مهارت‌های علمی مدلساز در سطح تکنیکها و ابزارهای کیفی و کمی و سعی و تلاش آن برای فراگیری آنها بستگی دارد.

فرضیه‌های دینامیک اساس مدلسازی را تعیین می‌کنند. اما همه فرضیه‌ها در نهایت دارای عدم قطعیت هستند که این موضوع نقش تست‌های تحلیل حساسیت و اعتبارسنجی را پررنگ می‌کند. این تست‌ها محدوده عدم قطعیت را مشخص می‌کنند و اعتبارسنجی برای مدل انجام می‌دهند. از دیگر روش‌های اعتبارسنجی، مقایسه با داده‌های تاریخی است. پس از ساخت مدل، خروجی‌های مدل با داده‌های واقعی گذشته مطابقت داده می‌شود. وجود این تطابق باعث اطمینان مدلساز به نتایج مدل شده و روایی آنرا در پیش‌بینی آینده تایید می‌کند.

با توجه به اینکه تصمیم‌گیری‌های مدیران به صورت نسبی انجام می‌شود، انجام تست‌های اعتبارسنجی مختلف، منجر به افزایش دقت مدل و نتایج آن خواهد شد.


١٦:١٠ - شنبه ٢٧ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ١٠    /    تعداد نمایش : ٥٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج