تاثیر مدل‌های ذهنی در دنیای واقعی
گری کاسپارف (Garry Kasparov) نابغه شطرنج دنیا در بازی شطرنج به یک آماتور باخت! همه تعجب کردند و علت را جویا شدند. او گفت اصلاً در بازی با او نمی‌دانستم که آماتور است، برای این با هر حرکت او به دنبال نقشه‌ای که در سر داشت بودم. گاهی به خیال خود نقشه‌اش را خوانده و حرکت بعدی را پیش‌بینی می‌کردم. اما در کمال تعجب حرکت ساده دیگری می‌دیدم...
 ١١:٥٦ - دوشنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
نقاط اهرمی از دیدگاه تفکر سیستمی
افرادی که به کار تحلیل سیستم‌ها می‌پردازند معمولا اعتقاد زیادی به نقاط اهرمی دارند .نقاط اهرمی محل‌هایی از یک سیستم پیچیده (مثل سازمان، اقتصاد، بدن، شهر و اکوسیستم‌ها) هستند که یک تغییر کوچک در یک جزء می‌تواند تغییرات بزرگی در همه اجزاء به همراه داشته باشد.
 ١٤:١٤ - چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
یک مدلساز: زندگی جی فارستر (“A model simulator: The lives of Jay W Forrester”)
مقاله ای تحت عنوان "یک مدلساز: زندگی جی فارستر"، اخیرا توسط دو تن از اعضای انجمن پویایی شناسی سیستم ها، دیوید لین (David C. Lane) و جان استرمن (John D. Sterman)، در مجله شبیه سازی (Journal of Simulation) منتشر شده است که به زندگی بنیانگذار روش پویایی شناسی سیستم ها، جی فارستر و چگونگی ابداع این روش، توسط وی، می پردازد.
 ١١:١٥ - دوشنبه ٧ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ١متن کامل >>
معرفی کتاب Systems Education for a Sustainable Planet
کتاب "سیستم های آموزشی برای یک سیاره پایدار"، توسط یکی از اعضای انجمن پویایی شناسی سیستم ها، باب کوانا (Bob Cavana) و همکارش اوکی بوش (Ockie Bosch) گردآوری شده است و در سال 2018، توسط MDPI منتشر شده است.
 ٠٨:٥٩ - دوشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
تاریخچه متفکرین سیستمی (دوره کلاسیک)
در راستای ارائه تاریخچه متفکرین سیستمی و پس از معرفی برخی از مهمترین دانشمندانی که در آغاز به بیان اصول این رویکرد، در نظریه های خود پرداخته اند در مطلب پیشین، در مطلب فعلی به معرفی اندیشمندان دوره کلاسیک تفکر سیستمی پرداخته می شود. در این دوره، متفکرین سیستمی نه به صورت پراکنده بلکه با دیدگاهی متمرکز به تشریح اصول و مفاهیم تفکر سیستمی پرداختند و پویایی شناسی سیستم ها به عنوان رویکردی کارا بر پایه اصول تفکر سیستمی و برای حل مسائل پیچیده، معرفی شد. نظریه پردازان سیستم در این دوره، عمدتا بر فعالیت های سیستم متمرکز شدند که شامل بررسی ساختار، رفتار اجزا و فرآیندها می شود. در ادامه به معرفی این دانشمندان و شرح مختصری از نظریات آنها، پرداخته می شود.
 ٠٩:١٥ - دوشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ترکیب پویایی شناسی سیستم ها و Big Data
ظهور علم تحلیل داده و داده های کلان (Big Data) توانسته است قدرت بیشتری را در اختیار پویایی شناسی سیستم ها قرار دهد، زیرا باعث گسترش کارایی این رویکرد شده است. همچنین مدل های سیستم دینامیک می توانند تفسیر بیشتری را برای تحلیل داده های کلان از طریق ساختار علیت آنها، ارائه دهند.
 ١٥:٠٣ - دوشنبه ١٠ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
معرفی کتاب SYSTEM DYNAMICS: soft and hard opereational research
در این کتاب برخی از مهمترین مقالات منتشر شده در مجله پالگریو (Palgrave’s Journal of Operational Research) در مورد استفاده سیستم دینامیک (SD) در حوزه تحقیق در عملیات(OR) ، جمع آوری شده است. درک عمیقی از ویژگی های حوزه های تحقیقاتی مورد نظر و پیشرفت هایی که طی 20 سال گذشته، حاصل شده است با مطالعه این کتاب، در اختیار خواننده قرار می گیرد.
 ١٤:٠١ - يکشنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ١متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>