Complex و Complicated: تفاوت در چیست ؟
ما در دنیای پیچیده ای زندگی می کنیم. پیچیدگی در روابط اجتماعی، معاملات اقتصادی، تغییر شرایط و سبک زندگی و مانند آن، از جمله پیچیدگی‌های زندگی روزمره ماست.پس چطور می توان با این پیچیدگی های بزرگ با نگاهی مثبت و با احساس اطمینان، آرامش و همراه با اعتماد به نفس رو به رو شد. شاید به غیر از گذر زمان و کسب تجربه ، مهارت دیگری وجود داشته باشد که بتواند درک مسائل پیچیده را راحت تر کند و با استفاده از این مهارت بتوان از پیچیدگی مسائل مشکل کم کرد.
 ١٠:١٨ - چهارشنبه ٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سخنانی آموزنده از متفکران سیستمی
در این متن به جملاتی از متفکران سیستمی از جمله راسل ایکاف،دانلا مدوز،پیتر سنگه،وست چرچمن و جی فارستر اشاره شده است
 ١٤:٥١ - سه شنبه ١١ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
استفاده از تفکر تصویری برای پذیرش پیچیدگی
بهترین الگوی ذهنی برای توضیح مزایای تفکر سیستمی، سیارات و وضعیت آن‌ها در سیستم کل تمامی سیستم‌ها یا جهان هستی است.
 ٠٩:٠٥ - پنج شنبه ٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
محدود شدن به چارچوب های ذهنی
محدود شدن دیدگاه‌ها به دلیل چارچوب های ذهنی
انسان‌ها برای حل مسائل اغلب جایی را جستجو می‌کنند که "نور بیشتر است". وقتی مسئله‌ای داریم، به دنبال ریشه‌های آن‌ها در داده‌هایی می‌گردیم که آسان‌تر در دسترس ما قرار می‌گیرند. به زبان تفکر سیستمی، افراد به دنبال علت‌های مستقیم می‌گردند؛ یعنی علت‌هایی که ازنظر زمانی و مکانی به علائم مسئله نزدیک‌ترند. اما علل رفتارهای پیچیده، نوعاً در جایی خیلی دور از محل (فیزیکی) که رفتار را مشاهده کرده‌ایم و در گذشته (دور)، قرار دارند.
 ١٦:٣٣ - سه شنبه ١٤ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تفاوت نحوه بکارگیری نمودار استخوان ماهی در تفکر تحلیلی و تفکر سیستمی
تفاوت نحوه بکارگیری نمودار استخوان ماهی در تفکر تحلیلی و تفکر سیستمی
نمودار استخوان ماهی روشی برای شناسایی و حل مسائل از طریق ایده‌پردازی است. این ابزار توسط پروفسور کائورو ایشیکاوا از دانشگاه توکیو در سال 1960 با هدف قاعده‌مند کردن فرآیند کنترل کیفیت طراحی شد. هدف اصلی این شیوه، شناسایی و تهیه فهرستی از تمامی علل احتمالی بروز مسئله مورد نظر است. این روش در درجه اول یک تکنیک گروهی شناسایی مسئله است اما توسط افراد به‌تنهایی نیز قابل‌استفاده است.
 ١٦:٤٩ - پنج شنبه ٩ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مربی‌گری و تسهیل تفکر سیستمی در سازمان
مربی‌گری و تسهیل تفکر سیستمی در سازمان
تفکر سیستمی در سازمان به عنوان مجموعه‌ای از ابزارهای تحلیلی کارش را شروع کرد، اما بزرگترین دستاورد آن شاید ایجاد زبانی برای جست و جو، یادگیری و اقدامات جمعی باشد. به طور اصولی، تفکر سیستمی در یک محیط گروهی به کار گرفته می‌شود تا افراد با یکدیگر بیاموزند؛ به همین خاطر دانش و فهم ایجاد شده فرای آن چیزیست که هر یک از اعضا به تنهایی می‌دانسته. فعالیت در گروه علاوه بر این که به ما کمک می‌کند تئوری‌ و راه‌حل‌هایی بهتر خلق کنیم، پذیرش جمعی و تلاش بیشتر برای اجرایی شدن تصمیم‌های پیشنهادی را هم به همراه خواهد دارد. اما به عنوان یک رهبر سازمانی یا تسهیل‌کننده گفتمان، چطور می‌توانیم از رویکرد سیستمی به عنوان بخشی از یک فرآیند گروهی موثر استفاده کنیم؟ در ادامه چند مورد کلی که بایستی در نظر گرفته شود را می‌خوانیم.
 ٢٠:٤٣ - يکشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سخنرانی دکتر مشایخی به مناسبت اعطای جایزه یک عمر دستاورد
متن سخنرانی دکتر مشایخی به مناسبت اعطای جایزه یک عمر دستاورد
متن سخنرانی جناب آقای دکتر علینقی مشایخی، در ۳۵امین کنفرانس بین‌المللی جامعه پویاشناسی سامانه‌ها در آمریکا به مناسبت اعطای جایزه یک عمر دستاورد (Lifetime Achievement Award) به شرح زیر می‌باشد
 ٢٠:١١ - يکشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 صفحه بعدی >>