سند راهبردی توسعه اقتصاد آموزش الکترونیک کشور
برگزاری اولین جلسه کمیته راهبری طرح تدوین سند راهبردی توسعه اقتصاد آموزش الکترونیک کشور
اولین جلسه کمیته راهبری طرح تدوین سند راهبردی توسعه اقتصاد آموزش الکترونیک کشور، روز یکشنبه بیست و دوم مردادماه 1396 برگزار شد.
 ١٠:٤٣ - چهارشنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مربی‌گری و تسهیل تفکر سیستمی در سازمان
مربی‌گری و تسهیل تفکر سیستمی در سازمان
تفکر سیستمی در سازمان به عنوان مجموعه‌ای از ابزارهای تحلیلی کارش را شروع کرد، اما بزرگترین دستاورد آن شاید ایجاد زبانی برای جست و جو، یادگیری و اقدامات جمعی باشد. به طور اصولی، تفکر سیستمی در یک محیط گروهی به کار گرفته می‌شود تا افراد با یکدیگر بیاموزند؛ به همین خاطر دانش و فهم ایجاد شده فرای آن چیزیست که هر یک از اعضا به تنهایی می‌دانسته. فعالیت در گروه علاوه بر این که به ما کمک می‌کند تئوری‌ و راه‌حل‌هایی بهتر خلق کنیم، پذیرش جمعی و تلاش بیشتر برای اجرایی شدن تصمیم‌های پیشنهادی را هم به همراه خواهد دارد. اما به عنوان یک رهبر سازمانی یا تسهیل‌کننده گفتمان، چطور می‌توانیم از رویکرد سیستمی به عنوان بخشی از یک فرآیند گروهی موثر استفاده کنیم؟ در ادامه چند مورد کلی که بایستی در نظر گرفته شود را می‌خوانیم.
 ٢٠:٤٣ - يکشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سخنرانی دکتر مشایخی به مناسبت اعطای جایزه یک عمر دستاورد
متن سخنرانی دکتر مشایخی به مناسبت اعطای جایزه یک عمر دستاورد
متن سخنرانی جناب آقای دکتر علینقی مشایخی، در ۳۵امین کنفرانس بین‌المللی جامعه پویاشناسی سامانه‌ها در آمریکا به مناسبت اعطای جایزه یک عمر دستاورد (Lifetime Achievement Award) به شرح زیر می‌باشد
 ٢٠:١١ - يکشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تدوین 3 کتاب فناوری در حوزه‌های صنعت انیمیشن، صنعت بازی‌های ویدئویی و صنعت آموزش الکترونیک
فناوری اولین لازمه رقابت‌پذیری هر صنعت محسوب می‌شود. از این رو توجه به توسعه فناوری و استفاده از ظرفیت‌های موجود منجر به توسعه صنعت و توانمندی در زمینه‌های مختلف خواهد شد. بر این اساس به دلیل آنکه توجه به فناوری و ایجاد بستر مناسب برای توسعه آن از جمله ماموریت‌های راهبردی ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز، به منظور توسعه فناوری‌های صنایع فرهنگی، اقدام به شناسایی فناوری‌ در سه حوزه راهبردی پویانمایی (انیمیشن)، بازی‌های ویدئویی و آموزش الکترونیک نموده است. بر این اساس، پس از مطالعه و شناسایی فناوری‌های موجود و ترسیم درخت فناوری، تهیه و تدوین کتاب فناوری‌های این سه حوزه به سفارش ستاد و توسط موسسه سیستم های مدیریتی الگومحور سمام در دستور کار قرار گرفت. در این کتاب، ضمن ارائه دسته‌بندی و معرفی فناوری‌های اصلی، توانمندی‌های فناورانه کشور در این صنایع در قالب معرفی فعالان صنعت تبیین می‌گردد.
 ١٨:٤٦ - شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری کارگاه آموزشی نیمه خصوصی سیستمهای دینامیکی با نرم افزار vensim
به درخواست چند پژوهشگر علاقه مند، کارگاه آموزشی سیستمهای دینامیکی با نرم افزار vensim در تاریخ 19 و 20 مردادماه 96 به صورت نیمه خصوصی توسط آقای دکتر سید حسین حسینی برگزار شد. در این کارگاه آموزشی ضمن معرفی تفکر سیستمی برای حل مساله در سیستم‌های پیچیده اقتصادی-اجتماعی، نمونه‌هایی از مدلسازی سیستمی به صورت کیفی و کمی و با استفاده از نرم‌افزار ونسیم (Vensim) در موضوعات مختلف با توسط شرکت‌کنندگان انجام شد.
 ١٨:١٧ - شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
خطاهای رایج مردم در حل مسئله
خطاهای رایج مردم در حل مسئله
در این مطلب به تشریح خطاهای رایج در حل مسئله پرداخته می شود که در ادامه ذکر شده است: 1. احساسی و هیجانی وارد موضوع می‌شوند 2. بر مبنای شرطی شدگی‌هایشان عمل می‌کنند 3. به‌جای یافتن راه‌حل، از دیگران تقلید کورکورانه می‌کنند 4. به اولین چیزی که به ذهنشان خطور می‌کند عمل می‌کنند 5. وقتی موضوع و ابعاد آن برایشان روشن نیست، مردد می‌شوند نظر دیگران را معیار خود قرار می‌دهند 6. بر اساس آسان‌ترین و سریع‌ترین راهی که آنان را به جواب می‌رساند حل مسئله می‌کنند 7. پیامدها را در نظر نمی‌گیرند 8. به‌موقع اقدام نمی‌کنند، یا دیر یا زود اقدام می‌کنند
 ١٧:٤١ - پنج شنبه ١٩ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
پیتر سنگه و چند جمله کوتاه در مورد تفکر سیستمی
پیتر سنگه و چند جمله کوتاه در مورد تفکر سیستمی
پیتر سنگه از جمله دانشمندان بزرگ حوزه‌ی تفکر سیستمی است که او را معمولاً در ایران، با کتاب پنجمین فرمان (The Fifth Discipline ) می‌شناسند. کتاب پنجمین فرمان که محتوای آن به آموزش مفاهیم مرتبط با سازمان یادگیرنده و نیز مبانی تفکر سیستمی می‌پردازد، در سال ۱۹۹۰ توسط این دانشمند نوشته شد. این کتاب برای یک مخاطب فرضی تدوین شده که علاقمند است سازمان خود را به یک سازمان یادگیرنده تبدیل کند.
 ١٢:٤٦ - سه شنبه ١٧ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>