چاپ        ارسال به دوست

ارائه مقاله‌ای با عنوان
ارائه مقاله‌ای با عنوان ( مدلی سیستمی به منظور شناسایی رفتارهای اصلی در بررسی اثردوسویه تلفن همراه هوشمند بر فرهنگ شهروندی) در چهارمین کنگره عمران، معماری و توسعه شهری در دی‌ماه 95

در چهارمین کنگره بین‌المللی عمران، معماری و توسعه شهری، که در تاریخ 9 دیماه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گروه پژوهشی مهندسی سیستم‌های مدیریتی الگومحور (سمام)، مقاله‌ای با عنوان مدلی سیستمی به منظور شناسایی رفتارهای اصلی در بررسی اثردوسویه تلفن همراه هوشمند بر فرهنگ شهروندی در محور (فرهنگ جامعه شناسی و روانشناسی ) را ارائه نمود. مقاله فوق به بررسی حلقه‌های علی و معلولی می‌پردازد که محرک ارتقاء فرهنگ شهروندی با استفاده از پتانسیل‌های تلفن ‌همراه هوشمند است و بالعکس بازخورد طرف مقابل را نیز بررسی می‌کند. حلقه‌های بررسی شده عبارتند از:

• اثر سودآوری شرکت‌های ارائه دهنده خدمات شهری (تلفن همراه) بر ارائه خدمات الکترونیک شهری

• اثر کاهش هزینه‌های جاری خدمات شهری و اصلاح رفتار شهروندان

• اثر توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات شهر بر فرهنگ شهروندی

• اثر دینامیک باور و هنجارهای شهری بر رفتارهای شهروندی خانواده و جامعه

• تاثیر فعالیت‌های ترویجی بر فرهنگ شهروندی

• اثر آموزش بر فرهنگ شهروندی

چکیده این مقاله به شرح زیر است:

شهروندی از فرآيندهاي جامعه مدرن است که برخاسته از نگرش عقلاني نسبت به قانون و حقوق افراد در جامعه می‌باشد. امروزه زندگی شهری با رعایت قوانین، ارتباطات و تعاملات تعریف می‌شود و هرگونه خطایی در این آداب و قوانین سبب ایجاد تنش‌ها و ناراحتی‌هاو سردرگمی‌ها خواهد شد. در جوامع جدید با توجه به سرعت تحولات و پیشرفت تکنولوژی شاهد ظهور، بروز و گسترش استفاده از رسانه‌ها و ابزارهای ارتباطی از جمله تلفن همراه هستیم. هدف این پژوهش بررسی رفتارهای اصلی در تاثیر دوسویه تلفن همراه هوشمند بر فرهنگ شهروندی و ارائه راهکارهای بهبود می‌باشد. با توجه به پیچیدگی فضای حاکم بر فضای مورد بررسی، جهت درنظرگرفتن تمام متغیرهای اثرگذار، از رویکرد سیستمی و نمودار حلقه‌های علی و معلولی استفاده شده است. حلقه‌های علی و معلولی در حقیقت رفتارهای مرجعی هستند که شناسایی آن‌ها باعث ایجاد دید کل‌نگر سیستمی شده و راهکارهای بنا شده بر آن‌ها، جامعیت و اثرگذاری قابل‌توجهی دارد. در این راستا 6 حلقه رفتاری مرجع شناسایی شد که در تاثیر ظرفیت‌های ایجاد شده در بستر تلفن همراه بر فرهنگ شهروندی وجود دارد. در این مطالعه راهکارهایی مانند آموزش والدین در راستای تربیت صحیح فرزندانشان مطابق با هنجارها شهری، حمایت از فعال‌سازی گروه‌های خودجوش و مردمی، افزایش تعداد حساب‌های کاربری رسمی شهرداری‌ها و تنوع محتواهای آن‌ها، ارائه محتواهای آموزشی فرهنگ شهروندی بر بستر تلفن همراه در مدارس و دانشگاه‌ها، استفاده از ظرفیت فرهنگسراها و سراهای محله، ایجاد شبکه‌های داخلی شهری و حمایت از شرکت‌های نوپا و صاحبان ایده به منظور استفاده از ظرفیت‌های تلفن همراه برای ارتقاء فرهنگ شهروندی پیشنهاد شده است.

نویسندگان: سید محسن اسدی (شهردار منطقه 5 تهران)، سید مازیار علوی (معاون امور برنامه‌ریزی و توسعه‌ شهری منطقه 5 تهران)، سید حسین حسینی (مدیرعامل گروه پژوهشی مهندسی سیستم‌های مدیریتی الگومحور (سمام)) و شهداد اسحاق‌پور (سرپرست مدلسازی سیستمی، گروه پژوهشی مهندسی سیستم‌های مدیریتی الگومحور (سمام))

واژه‌هاي كليدي: فرهنگ شهروندی، تلفن همراه، رویکرد سیستمی، حلقه‌های علی و معلولی

فایل این مقاله را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.


١٨:١٤ - پنج شنبه ٩ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٣٥    /    تعداد نمایش : ٥٣٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج