19-مدل سازی استراتژیک و پویایی های کسب و کار
modelsazi_estrategic.jpg
 • عنوان کتاب : 19-مدل سازی استراتژیک و پویایی های کسب و کار
 • نویسنده : جان دبلیو.مورکرافت
 • مترجم : رامین مولاناپور
 • ناشر : انتشارات شرکت همراه علم
 • سال چاپ : 1395
 • تعداد صفحات : 506
 • فهرست مطالب :
 • فصل اول : جذبه و قدرت مدل سازی استراتژیک

  فصل دوم : مقدمه ای بر تفکر سیستم های بازخوردی

  فصل سوم : مدل سازی سیستم های پویا

  فصل چهارم : دنیای دوش ها

  فصل پنجم : پویایی های حلقوی و فرآیند مدل سازی

  فصل ششم : پویایی های رشد از انتشار

  فصل هفتم : مدیریت رشد کسب و کار

  فصل هشتم : پویایی های صنعت - قیمت نفت و تولید کنندگان جهانی نفت

  فصل نهم : کاربردهای مدل سازی استراتژیک در بخش دولتی

  فصل دهم : اعتبار مدل، مدل های ذهنی و یادگیری

 • مقدمه/خلاصه کتاب :
 • مقدمه ویرایش اول

  هنگامی که در مقطع کارشناسی رشته فیزیک در دانشگاه بریستول تحصیل می کردم، برای اولین بار به مدل ها و مدل سازی علاقه مند شدم. یا شاید هم علاقه ام واقعا مدت ها قبل بیدار شده بود، وقتی که یک پسر بچه 9 یا 10 ساله بودم و دوستم آلن گرین بازی تخته مونوپولی را به من معرفی کرد. من خیلی زود شیفته تمام انواع بازی های تخته ای شدم و مجموعه ای را جمع آوری کردم که شامل کلودو (یک بازی مرموز قتل و پلیسی که به عنوان Clue نیز شناخته می شود)، ریل رودر (یک بازی برای ساختن و اداره خط راه آهن وحشی غربی خودتان که با شرکت های راه آهن دیگر رقابت می کنند) و بوکانیر (یک بازی کشتی های دزدان دریایی و یافتن گنج) می شد. من شیفته نشانه های رنگارنگ، کارت های شانس، قوانین و تخته های پرمعنایی بودم که دیدنی های شهر، عمارت قتل، جزیره گنج و هر جایی را نشان می داد که برای تحریک تخیل، لازم بود. در بوکانیر، تمایز هوشمندانه بازی بین «قدرت دریا نوردی» و «قدرت جنگ» یک کشتی بادبان دار در جست و جوی گنج چیزی است که هنوز تا به امروز ستایش می کنم. من به عنوان یک مدل ساز، نمایش هنرمندانه طراح بازی از یک جهان دزدان دریایی را تحسین می کنم که در یک تخته شطرنجی سفید و آبی به عنوان یک اقیانوس شروع می شود.

  بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه بریستول، به بخش پژوهش عملیاتی اروپای شرکت فورد پیوستم، جایی گه مدل های تصمیم گیری محاسباتی جایگزین مدل های ظریف و انتزاعی فیزیک شده بود. در آنجا روی ارززیابی سریامه گذاری (توجیه تصمیم برای ساخت برای ساخت یک کارخانه اتومبیل جدید فیستا در اسپانیا) و موقعیت نمایندگان (حوالی برومسگرو، بوری سنت ادموندز یا سایر شهرهای انگلیس، برای استقرار نمایندگی های جدید اتومبیل) کار می کردم. در دومین سال همکاری با شرکت فورد، تحت حمایت مالی این شرکت در امپریال کالج دانشگاه لندن، در رشته پژوهش عملیاتی مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دادم. در کالج امپریال بود که برای اولین بار و البته به طور مختصر در درس اختیاری روش های کمی با پویایی های سیستم آشنا شدم و این شانس در نهایت باعث شد برای دوره دکتری در رشته پویایی های سیستم در دانشکده مدیریت اسلون MIT درخواست بدهم و این آغاز سفری بود که تا به امروز دنبال کرده ام.

  وقتی به بیش از 40 سال سابقه کارم در این حوزه نگاه می کنم، پنج مرحله کاری متفاوت می بینم که تمام آن در محتوای این کتاب سهمی داشته اند و مرا به دوستان و همکارانی هدایت کرده اند که طرز فکرم را شکل داده اند. اسامی من برای این مراحل عبارتند از : (1) ساخت پویایی ها و شبکه های اطلاعات؛ (2) عقلانیت محدود و تصمیم گیری رفتاری؛ (3) مدل سازی برای یادگیری؛ (4) پویایی های استراتژی و (5) سیستم های نرم و روش های مدل سازی مکمل

 • شابک ISBN : 978-600-9679-63-8