چاپ        ارسال به دوست

پویایی‌شناسی سیستم یا سیستم دینامیک System Dynamics چیست
پویایی‌شناسی سیستم یا سیستم دینامیک System Dynamics چیست؟

پویایی‌شناسی سیستم تکنیکی برای مدل‌سازی و شبیه‌سازی دینامیک مشکلات موجود در فضای کسب و کار و تحلیل سیاست بر اساس سیستم‌های بازخوردی است. این تکنیک در اواخر دهه 1950 میلادی توسط جی فورستر در دانشگاه MIT، ابداع شد. از آن زمان به بعد، سیستم دینامیک در بخش‌هایی مانند پروژه‌های توسعه صنایع، طرح‌های بزرگ تحقیق در عملیات، تصمیم‌گیری‌های مدیریتی، سیاستگذاری در سطح ملی و بین‌المللی و مانند آن، کاربرد پیدا کرده است.

تکنیک سیستم‌دینامیک، بعنوان پلی بین علوم مختلف عمل می‌کند. این تکنیک، علوم اجتماعی و رفتاری را با علم برنامه‌ریزی و حسابداری ارتباط می‌دهد. در حقیقت سیستم‌‌دینامیک مدلی را ارائه‌ می‌دهد که ویژگی‌های محیط واقعی را شبیه‌سازی می‌کند و در آن، تعداد کثیری از متغیرهای تاثیرگذار توسط مدلساز، درنظر گرفته می‌شود.

نتایج حاصل از مدلسازی سیستم‌دینامیک، بعضا ممکن است برای تصمیم‌گیرندگان غیر قابل پیش‌بینی باشد. زیرا مدل سیستمی شامل تمامی بازخوردهای محیط و متغیرهای اثرگذار بر مساله است و همانند یک دنیای واقعی عمل می‌کند. این موضوع باعث می‌شود تا نتایج حاصل از این تکنیک در تحلیل مسائل و مشکلات اقتصادی-اجتماعی، جامع، قابل اتکا و مطمئن‌تر از هر تکنیک دیگری باشد.

اگر چه مدل‌های سیستمی بسیار گسترده و پیچیده هستند، اما شبیه‌سازی آن با یک لپ‌تاپ به سادگی قابل انجام است. حتی این امکان وجود دارد که فرضیات و سناریوهای مختلف به سرعت و به طور زنده در جلسات تعاملی استراتژی سازمان‌ها، اجرا و اثرات آن مورد بررسی قرار گیرد.

بنابراین، سیستم دینامیک، متدولوژي مطالعه و مديريت سيستم‌هاي بازخوري پيچيده مانند سيستم‌هاي موجود در حوزه کسب‌و‌کار و ساير سيستم‌هاي اجتماعي است.

هدف اصلی این متدولوژی کسب بینش عمیق درباره نحوه‌ي فعالیت و عملکرد کنونی و آتی سیستم است تا به این ترتیب امکان طراحی سیاست‌های بهبود یافته برای سیستم فراهم شود.


١٦:٠٨ - شنبه ٢٧ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٨    /    تعداد نمایش : ١٥٢٦


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1396/05/03 1:6
0
3
ممنون بابت مطالبتون

تشکر از پیگیری و وقتی که میگذارید. امیدوارم مطالب مفید باشه


نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج