چاپ        ارسال به دوست

نشست علمی پیرامون بررسی پویایی های درآمدهای پایدار شهری

سومین نشست از سلسله نشست‌های پژوهش‌های کاربرد محور در تاریخ ششم بهمن ماه در سالن شهدای مدافع حرم شهرداری منطقه ۵ تهران با حضور علاقه مندان مسئولین نماینده های مناطق و سخنرانان ویژه آن برگزار شد.

جناب جوادیان قائم مقام معاون برنامه ریزی شهرداری منطقه5 تهران در ابتدا ضمن خوش‌آمدگویی به حضار، به اهمیت موضوع درآمد برای شهرداری‌ها و بخصوص شهرداری منطقه 5 پرداختند.

در ادامه این نشست جناب آقای محمد پناه رئیس اداره تشکیلات معاونت برنامه‌ریزی شهرداری منطقه تهران ضمن خوش آمدگویی به حضار و میهمانان، مقدمه ای در باب معرفی اولیه طرح و چگونگی تعریف و انجام این طرح ارائه کردند و خاطرنشان کردند که شهرداری منطقه ۵ به خصوص در بخش معاونت برنامه‌ریزی نیازهای پژوهشی مختلفی دارد که این نیازها از طریق تعریف چنین پروژه هایی توسط محققین و متخصصین آن مورد مطالعه قرار می گیرد و به نوعی مدیران شهری را در امر تصمیمگیری یاری می‌کند.

در ادامه جناب آقای مصطفوی مشاور مرکز مطالعات شهرداری تهران، ضمن تشکر از حضور میهمانان و شرکت کنندگان، از مجری این طرح تشکر و عنوان کردند که مرکز مطالعات شهرداری بازوی کمکی نیازهای پژوهشی شهرداری در حوزه های مختلف است و چالش ها و مشکلات شهرداری ها در قالب پروژه های پژوهشی با حمایت این سازمان به سرانجام می رسد.

در اولین سخنرانی، جناب آقای دکتر سید حسین حسینی دانش‌آموخته مهندسی صنایع و مدرس دانشگاه و همچنین مدیر عامل موسسه سیستمهای مدیریتی الگو محور سمام به عنوان مجری این طرح، ابتدا بر اهمیت حل مشکلات و چالش های پیچیده کشور با استفاده از رویکرد سیستمی تاکید کردند و سپس عنوان کردند که در کشور متأسفانه کمتر از پژوهش‌های کاربردی و سیستمی در تصمیم گیری ها و سیاست گذاری استفاده می شود و بعضاً توجه مسئولین و مدیران بر تحلیل روند طی شده در گذشته است. اما مسائل و چالش ها پیچیده بوده و در قالب یک سیستم با هم در تعامل است و لازم است تا چالش ها به شیوه سیستمی نگاه شود. در ادامه ایشان تصریح کردند که مدلسازی سیستمی در حقیقت یک جهان مجازی از دنیای واقعی است که به ما کمک می کند درک بهتری از رخدادهای کنونی و آینده داشته باشیم. ایشان در ادامه عنوان کردند شهرداری تهران با هدف توسعه پایدار باید بتواند درآمدها و هزینه های خود را در آینده دور و نزدیک پیش بینی کند و لازمه این امر بکارگیری مدل سازی سیستمی است چراکه این شیوه از مدل سازی کلیه بازخوردها را در نظر گرفته و بر اساس داده های در دسترس می تواند چشم انداز صحیح و واقعی از رخداد های آتی را تحت سناریوهای مختلف پیش‌روی مدیران این سازمان قرار دهد.

دکتر حسینی در ادامه بیان داشتند که مدیران میانی و ارشد باید بتوانند به داشبوردهای مدیریتی دسترسی داشته  باشند تا اثرات اتخاذ سیاست ها و تصمیم های خود را در قالب اعداد و ارقام و رفتارهای دینامیکی مشاهده نمایند که این مهم توسط این مدل برآورده شده است.

در ادامه ایشان به بیان مسئله و تعریف سوال اصلی این طرح پرداختند و عنوان کردند که نگاه بالادست در شهرداری برای تنظیم بودجه بر اساس خبرگی و نگاه به روند طی شده گذشته است. به عنوان مثال درآمدهای شهرداری منطقه ۵ بر اساس فروش تراکم و با ساخت و ساز در برهه‌ای از زمان افزایش داشته و نگاه بالادست این است که باید این درآمد در سالهای آتی نیز افزایش داشته باشد غافل از اینکه به دلیل محدودیت فیزیکی منطقه، افزایش هزینه ها و کاهش قدرت خرید مردم و رکود بازار ساخت و ساز مسکن این امر به اشباع رسیده است. لذا زمانی که پیش بینی تحقق درآمد در بالادست افزایشی بوده و در واقعیت این روند اشباع شونده است، شکاف میان تحقق تعهدات شهرداری منطقه ۵ طی سال های آتی بیش از پیش خواهد شد.

پس از ایشان، دکتر رسولی دانش‌آموخته اقتصاد و مدرس دانشگاه و ناظر طرح به سخنرانی پرداختند. دکتر رسولی با بیان اینکه این پروژه به خوبی مقوله درآمد و هزینه شهرداری منطقه ۵ تهران را پوشش داده تاکید کرد شهرداری تهران با توجه به بحران پیش آمده ناشی از تغییرات اقتصادی و اجتماعی در کلان شهر بوده لازم است تا کد های درآمدی جدیدی را برای خود تعریف کند. ایشان عنوان کردند که اگرچه شبیه سازی سیستمی بر اساس داده های تاریخی و لحاظ نمودن بازخوردهای دینامیکی انجام شده، باتوجه به تغییرات تکنولوژیکی، فضای کلی حاکم بر این مسئله دائماً در حال تغییر است و می توان به گزینه درآمدزایی در حوزه‌ تکنولوژی‌های جدید شهری اشاره کرد.

در ادامه دکتر علی جعفری شهرستانی دانش‌آموخته صنایع و اقتصاد و معاون اداره کل ارزیابی عملکرد شهرداری تهران به ایراد سخنرانی خود پرداختند. ایشان با بیان اینکه شهرداری تهران در سال های اخیر با تکیه بر درآمدهای هنگفت ساخت و ساز و شهرسازی خود گسترده شده و حال اینکه این منابع ناپایدار درآمدی کاهش پیدا کرده با چالش جدی مواجه شده است. ایشان سهم درآمد پایدار شهرداری تهران را در حدود ۲۰ درصد عنوان کرده که بسیار پایین تر از نرمال جهانی است. ایشان خاطر نشان کردند شهرداری برای جبران کمبود درآمد خود در کوتاه مدت رویه استقراض را در پیش گرفته فارغ از اینکه به بحث بازپرداخت وام های خود توجه داشته باشد.

در ادامه ایشان نمودار های درآمدی عملکردی شهرداری تهران را مورد بحث و بررسی قرار دادند و تأکید کردند پژوهش‌های اینچنینی در فضای مدیریت شهری امروزه مغفول مانده و لازم است از حضور پژوهشگران و متخصصین وی بیش از گذشته استفاده شود تا بتوان در این بزنگاه تاریخی بحران به وجود آمده را گذر کرد.

ایشان عنوان کردند که حرکت به سمت کسب بیشتر درآمد امری اجتناب ناپذیر بوده و باید منابع جدید درآمدی برای شهرداری تهران تعریف شود در غیر اینصورت با بحرانی بی‌سابقه روبه‌رو خواهیم شد. ایشان با اشاره به لایحه درآمدی شهرداری که اخیراً در دستور کار مجلس قرار گرفته عنوان کردند که این لایحه علیرغم اینکه یک حرکت مثبت و رو به جلو است اما نواقص و کمبودهای زیادی دارد و هم اکنون در حال رایزنی و اصلاح آن هستیم. همچنین ایشان بیان داشتند این لایحه می‌تواند راه نجاتی برای برون رفت از بحران فعلی باشد اما لازم است تا اصلاحات ساختاری و فرایندی بسیاری در بدنه شهرداری و ساز و کار مالی آن صورت پذیرد.

در انتهای نشست نیز پرسش و پاسخ برگزار شد و حضار، به طرح سوالات خود پرداختند.

می توانید جهت مشاهده متن خبر در سایت مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران کلیک کنید.


١٦:٥٦ - چهارشنبه ١٠ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٣٦٣    /    تعداد نمایش : ٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج