چاپ        ارسال به دوست

کتاب «فناوری‌های صنعت اسباب بازی» رونمایی شد

این کتاب با حمایت ستاد توسعه فناوری‌ های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شورای نظارت بر اسباب بازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، توسط موسسه سمام گردآوری و به چاپ رسید.

رونمایی از کتاب با حضور نمایندگانی از جشنواره ملی اسباب بازی، ستاد توسعه فن‌آوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فن‌آوری نهاد ریاست‌جمهوری، انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی و موسسه سمام انجام شد.

محسن حموله، دبیر چهارمین دوره ‌ی جشنواره‌ی ملی اسباب بازی در آیین رونمایی از کتاب «فناوری‌های صنعت اسباب بازی کشور» با اشاره به درآمد بیش از ۹۰ میلیارد دلار این صنعت در جهان افزود: وجود بانک اطلاعاتی جامع از شرکتهای فعال در حوزه ‌ی اسباب بازی را برای جلب توجه سرمایه گذاران بخش خصوصی به ظرفیتهای فناورانه‌ ی شرکتهای فعال و سودآوری صنعت اسباب بازی ضروری برشمرد.

وی با تاکید بر لزوم نگاه همه جانبه متولیان امر اسباب بازی در کشور به تمامی این عرصه، توضیح داد: به همین منظور و همزمان با چهارمین جشنواره ملی اسباب بازی بر آن شدیم تا کتاب فناوری های صنعت اسباب بازی سال 97 با همکاری خوب ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  تهیه و تدوین شود. بر این اساس تهیه و تدوین کتاب فناوری های اسباب بازی پس از مطالعه فناوری ها و ترسیم درخت فناوری انجام شده است. هدف از نشر کتاب حاضر، ایجاد یک بانک اطلاعاتی جامع در حوزه اسباب بازی و معرفی ظرفیتهای فناورانه موجود در صنعت اسباب بازی ایران برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در داخل و خارج از کشور به منظور سودآوری و تسهیلگری در این صنعت می باشد.

سپس، سیدامیر آقایی، رییس کارگروه رسانه و محتوای دیجیتال ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری عنوان کرد: تصورهای عمومی این است که اسباب بازی وسیله ‌ای برای سرگرمی است. این تعریف تمام اندوخته های علمی این صنعت را به هدر می دهد. به همین دلیل این کتاب را که آن را با عنوان «درخت فناوری» می‌شناسیم می‌تواند دستاوردی برای تغییر این دیدگاه باشد تا با دسترسی عموم مردم و توجه به مرجعیت آن برخی نگاه‌ها تعدیل شود. همچنین در هر بخش از این کتاب و در معرفی تولیدکنندگان به نقاط قوت و تمرکز آن‌ها اشاره شده است، تا مرجعیت‌بخشی این کتاب که مهم‌ترین ماموریت آن است، حفظ شود.

وی در بخش دیگری از بیاناتش اذعان داشت: با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، رده بندی سنی اسباب بازی با هدف اطمینان بخشی به خانواده ها در انتخاب و استفاده از اسباب بازی، پس از ایجاد شاخص ها، شفاف سازی و تدوین می شود. همچنین وی نوید اننتشار آمارنامه صنعت اسباب بازی با همکاری کانون پرورش فکری و انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی تا پایان سال را داد.

 

از دیگر سخنرانان این مراسم، آقای سید شجاع‌الدین موسوی‌زاده، تولید کننده اسباب بازی بود که خوراک مورد نیاز کودکان را فیزیکی؛ روحی و ذهنی خواند و گفت: آن‌چه که در آن دچار مشکلیم همین تغذیه‌ی ذهنی است که نه جامعه، ‌نه والدین و نه نظام آموزشی قادر به تامین کردن آن نیست. همچنین ایشان برون‌سپاری که شیوه‌ای است که در تمام دنیا متداول است را امر مهمی خواند که می‌تواند از دست‌آوردهای ایجاد تغییر رویکرد در نگاه تولیدکنندگان باشد.

در ادامه دکتر سید حسین حسینی، مدیر موسسه سیستم های مدیریتی الگو محور سمام و دبیر اجرایی کتاب فناوری‌های صنعت اسباب بازی ایران، با تاکید بر آمار و ارقام و اطلاعات به عنوان مبنای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در هر صنعتی و به‌طور خاص صنعت اسباب بازی به عنوان یکی از صنایع فرهنگی و خلاق کشور گفت: در جایی که اطلاعات و آمار و ارقامی در دسترس نباشد اساسا برنامه‌ریزی محال است. ستاد توسعه‌ی فناوری‌های نرم و هویت‌ساز این موضوع را به درستی تشخیص داد و می‌دانست که باید این کمبود را پوشش دهد.

وی با اشاره به اهمیت وجود کتاب فناوری و آمارنامه‌ افزود: در حوزه‌ی اسباب بازی به‌صورت طبیعی این نیاز بیش از پیش دیده می‌شود. برای مثال اگر بخواهیم تولیدکنندگان مواد با چسبندگی خاص یا با قابلیت خوراکی در کشور را شناسایی کنیم این کار به راحتی امکان‌پذیر نیست و برای بیرون از مجموعه‌ی متخصصان این حوزه  امکان شناسایی وجود ندارد.

سید حسین حسینی، درباره‌ی کاربردهای مشخص این کتاب توضیح داد: معرفی فعالان یکی از کاربردهای کتاب است. اما این معرفی از نوع معرفی معمولی اسم و نوع کار هر تولیدی نیست؛ بلکه معرفی توانمندی‌های فناورانه‌ ی آن‌ها است. همچنین معرفی فعالان بخش خصوصی این حوزه‌ یک ماموریت مهم کتاب است. یکی از کارکردهای دیگری که این کتاب می‌تواند داشته باشد این است که مانع کار غیرتخصصی و غیرعلمی شود. بی‌تردید وقتی صاحبان فناوری مشخص شوند هر کسی هم که سفارش مشخصی دارد به سراغ صاحب آن فناوری می‌رود.

 


به گفته‌ی او از اوایل مرداد امسال کار گردآوری و تدوین این کتاب آغاز و دبیرخانه‌ی تدوین کتاب با هماهنگی بین شورای نظارت بر اسباب بازی و ستاد توسعه‌ی فناوری‌های نرم وهویت‌ساز تشکیل و حدود یک ماه کار پژوهشی برای تدوین این کتاب انجام شد. از نیمه‌ی شهریور نیز شروع به جمع‌آوری اطلاعات شرکت‌ها و تعامل با آن‌ها کردیم. در نهایت تا نیمه‌ی آبان تقریبا فرآیند جمع‌آوری اطلاعات از شرکت‌ها به طول انجامید.

این پژوهشگر، ضمن ابراز امیدواری از گسترش اطلاعات ارایه شده از شرکت‌ها در چاپ‌های بعدی گفت: اطلاعات ۵۳ شرکت خصوصی  و سه مجموعه‌ی دولتی در این کتاب آمده است. همچنین ایشان به ارائه آمارها و اطلاعات به دست آمده از کتاب پرداخت و بیان کرد : بیش‌ترین تراکم شرکت‌ها در تهران و رتبه‌ی دوم به اصفهان اختصاص دارد. در تهران ۶۷ درصد از این ۵۶ مجموعه و در اصفهان ۱۲.۵ درصد فعال هستند. همچنین بیشترین حوزه‌ی فعالیت شرکت‌ها در زمینه‌ی بازی‌های آموزشی است. تقریبا ۸۵ درصد شرکت‌ها در زمینه‌ی تولید بازی آموزشی فعال هستند. رتبه‌ی دوم به بازی‌های فکری و رومیزی با آمار حدود ۶۰ درصد  و رتبه‌ی سوم به  بازی‌های سازه‌ای یا ساختنی‌ها با آمار حدود ۵۱ درصد اختصاص دارد. از نظر نوع مواد مورد استفاده(متریال) نیز طبق اطلاعات جمع‌آوری شده بیشترین مواد، پلاستیکی است و حدود ۷۵ درصد شرکت‌ها اعلام کرده‌اند اسباب بازی پلاستیکی تولید می‌کنند. حدود ۵۵ درصد نیز اسباب بازی‌هایی با کاغذ و مقوا و حدود ۵۰ درصد اسباب بازی‌های چوبی تولید می‌کنند. از نظر رده‌بندی سنی، رتبه‌ی اول تولید اسباب بازی به گروه هفت تا ۱۲ سال با آمار۹۴ درصد، ۱۲ تا ۱۴ سال با آمار ۸۲ درصد و پیش از مدرسه با آمار ۷۵ درصد اختصاص دارد.

وی معتقد است آمار فعالیت شرکت‌ها که از اطلاعات ارایه شده در این کتاب به‌دست می‌آید در برنامه‌ریزی‌های آینده بسیار موثر است؛ چراکه در حال حاضر می‌دانیم در کدام حوزه یا برای چه گروه سنی خلاء داریم و شرکت‌ها فعالیت نمی‌کنند.

در پایان محسن رجبی، عضو هیات مدیره‌ی انجمن تولیدکنندگان با اشاره به این‌که جشنواره و نمایشگاه تخصصی به گفته‌ی صاحب‌نظران این حوزه نقطه‌ی عطفی در صنعت اسباب بازی است، گفت: در بررسی‌های انجمن تولیدکنندگان به این نتیجه رسیدیم که سطح دانش تولیدکنندگان اسباب بازی نسبت به سایر تولیدکنندگان در صنایع دیگر پایین‌تر و از سطح خوبی برخوردار نیست. 

محسن رجبی ضمن برشمردن برپایی نمایشگاه تخصصی به عنوان نتیجه‌ی ایجاد هماهنگی و همکاری میان چند سازمان افزود: همکاری خوبی بین ستاد توسعه‌ی فناوری‌های ریاست جمهوری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و شورای نظارت براسباب بازی شکل گرفته و به رویکرد علمی در این حوزه منجر شده است. همچنین از این کتاب به عنوان یکی از خروجی‌های جشنواره یاد کرد که این نوع کتابها می‌توانند به عنوان مرجع در حوزه‌ی اسباب بازی به تولیدکنندگان و افراد دغدغه‌مند کمک کنند.

این کتاب در در 4 فصل مقدمه، مروری بر فناوری های صنعت اسباب باز،  توانمندی های فناورانه نهادهای خصوصی تولید کننده اسباب بازی در ایران،  توانمندی های فناورانه نهادهای غیر خصوصی تولید کننده اسباب بازی در ایران، گردآوری شده است.

امید است با مشارکت بیشتر شرکت ها در صنعت اسباب بازی کشور، بر غنای محتوای این کتاب در نسخه های بعد افزوده شود.

 نسخه کتاب فناوری های صنعت اسباب بازی ایران را از اینجا دانلود کنید.

 


١٠:٢٩ - چهارشنبه ٧ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٣٣٣    /    تعداد نمایش : ١٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج