چاپ        ارسال به دوست

استفاده از سیستم‌های دینامیکی جهت ارزیابی ریسک احتمالی

ارزیابی ریسک ساختارها در مقابله با خطرات احتمالی یکی از مهم ترین ملاحظات هر سازمانی یا سیستمی است.

ارزیابی ریسک احتمالی (Probabilistic Risk Assessment -PRA) ابزار اولیه ای است که با استفاده از قوانین و فعالیت های تعریف شده برای  آگاهی از میزان ریسک فعالیت، مورد استفاده قرار می گیرد. قوائد آگاهی از ریسک در چارچوب ایجاد شده و با اندازه گیری ابعاد مختلف خطر به کاهش خطرات ذاتی هر رویداد یا فعالیت توجه دارد.

استنفاده از مدل‌های سیستم دینامیک برای ارزیابی ریسک احتمالی

تجزیه و تحلیل سیستم های دینامیکی (System dynamics - SD) برای درک بازخوردهای غیر منتظره وابسته به زمان در هر دو محیط صنعتی و سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد. در تجزیه و تحلیل سیستم های دینامیکی، حلقه های بازخورد می توانند برای توصیف تغییرات در قابلیت اطمینان  در سیستم ها و اجزای آن‌ ها مورد استفاده قرار گیرند. با وجود این که متدلوژی سیستم دینامیک در بسیاری از حوزه ها برای بهبود وضعیت یک مساله در سیستم و شبیه سازی آن مورد استفاده قرار گرفته است کمتر دیده شده در ارزیابی ریسک احتمالی برای ایجاد افق بلند، مدت مورد استفاده قرار گرفته باشد. در حالی که شناخت اثرات سیستم پویای در حال توسعه بر روی قابلیت اطمینان در سیستم ها و اجزای آن ها می تواند در اطمینان از ایمنی و قابل اطمینان بودن عملیات اصلی مفید باشد.

 


مقالات مرتبط:

 

تجزیه و تحلیل علت ریشه‎ای چیست؟

نقش ترسیم نقشه ذهنی در تجزیه و تحلیل کسب و کار

 


به  طور کلی ارزیابی مداوم تغییرات ریسک سازمان ها می تواند بینش بهتری نسبت به خطرات ایجاد کند و منجر به افزایش آگاهی سهامداران از خطرات و افزایش انعطاف پذیری عملیاتی شود.

 

مدل سازی سیستم دینامیکی ارزیابی طول عمر و نگهداری و تعمیرات نیز می تواند خطاها و خرابی های متنوع آسیب های ناخواسته در سیستم تعمیرات و نگهداری را در بر بگیرد (با استفاده از  اثر "وان حمام (bathtub)"). مدل های دینامیکی ارزیابی طول عمر یا نگهداری تعمیرات و اجزا و عناصر اصلی یک سیستم را در طول زمان ارزیابی می کنند. در گذشته به طور سنتی جهت ارزیابی ریسک احتمالی عموما مدل های مارکوف برای پیش بینی آسیب ها و خرابی های وابسته به زمان مورد استفاده قرار می گرفت اما این روش معمولا فقط برای نرخ تعمیرات و خرابی های ثابت استفاده می شود و به طور معمول از میانگین نمونه ها در طول زمان ماموریت استفاده می کند.

استفاده از مدل های سیستم دینامیک برای ارزیابی ریسک احتمالی به تصمیم گیرنده این امکان را می دهد تا با تغییر مدل با توجه به نیازهای خود انعطاف بیشتری در مواجهه با خطرات داشته باشد.

علاوه بر مدل سازی رفتارهای مختلف سیستم در راستای بررسی علل شکت آن و اتخاذ استراتژی های مختلف سیستم تعمیرات و نگهداری، با استفاده از مدل های سیستم دینامیک چارچوب تصمیم گیری می تواند شامل نرخ های تعمیرات و نگهداری باشد که می توانند در پیش بینی قابلیت اطمینان یا هزینه سیستم تاثیرگذار باشند.

منبع: sandia national laboratories


١٦:٣٩ - يکشنبه ١٥ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٣٢٢    /    تعداد نمایش : ٥٣١


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1397/07/23 15:14
0
1
مطلب جالبی بود از این سبک گزالب بیشتر بزارید
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج