چاپ        ارسال به دوست

sme چیست؟

بنگاه‌های کوچک و متوسط (small and medium-sized enterprises) در برابر صنایع بزرگ قرار می‌گیرد و نسبت به آن ها مزایای بسیاری دارند؛ ازجمله ارزش افزوده، نوآوری، اشتغال‌آفرینی و انعطاف‌پذیری بیشتر.

بنگاه های کوچک و متوسط که از آن تحت عنوان SME یاد می شود امروزه به عنوان یکی از مسیرهای اصلی رشد و توسعه پایدار مبتنی بر دانش در کشورها شناخته می شوند. اهمیت جایگاه این بنگاه ها تا حدی رسیده که فرضیه بسیاری از اقتصاددانان که پیش از این بهره وری بالا را تنها در صنایع بزرگ جستجو می کردند را نقض کرده است. برخی از صاحب نظران به این نتیجه رسیده  اند که هر چه بنگاه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند میزان بهره‌وری شان کاهش پیدا می‌کند و هر‌چه اندازه بنگاه‌ها کوچک‌تر می‌شود قدرت رقابت آن ها افزایش پیدا می کند. 

 

 


مقالات مرتبط:

 

روش پویایی شناسی راهبرد های سازمانی چیست؟

سخنانی آموزنده از متفکران سیستمی

 


Smeها به بنگاه های Micro ،Small و Medium تقسیم می‌شوند. این بنگاهها به علت ویژگی های خاص خود دارای کارکردهای منحصر به فردی هستند، از جمله:

 

  1. اشغال زایی
  2. توزیع ثروت در جامعه
  3. توسعة مناطق حاشیه ای
  4. تأمین تولیدات مورد نیاز کشورها
  5. تربیت نیروی انسانی مورد نیاز صنایع و بنگاه های بزرگ و ...

از آن جا که بنگاه هاي كوچك و متوسط از جمله مؤثرترين عوامل در رشد و توسعه سيستم هاي اقتصادي و اجتماعي هر كشوري محسوب مي شوند توجه مسئولين و دولتمردان كشورها قرار گرفته اند. در كشور ما بخش عمده ای از واحدهاي توليدي در گروه صنايع كوچك و متوسط قرار مي گيرند، اين بنگاه ها سهم قابل توجهي در توليد ناخالص ملي و ايجاد ارزش افزوده دارند با این وجود از كمبودهاي شديدي رنج مي برند. به نظر مي رسد كاهش موقيعت و مزيت بنگاه هاي كوچك و متوسط نسبت به صنايع بزرگ، متأثر از عوامل درون بنگاهي و برون بنگاهي متعددی باشد.

منابع:

نظرت چیه

ویکی پدیا


٠٩:٠٧ - يکشنبه ١١ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٣١٧    /    تعداد نمایش : ٤١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج