چاپ        ارسال به دوست

تفکر سیستمی

 

تفکر سیستمی در سازمان به‌عنوان مجموعه‌ای از ابزارهای تحلیلی شروع به کار کرد، اما بزرگ‌ترین دست آورد آن شاید ایجاد زبانی برای جست‌وجو، یادگیری و اقدامات جمعی باشد. به طور اصولی تفکر سیستمی در یک محیط گروهی به کار گرفته می‌شود تا افراد با یکدیگر بیاموزند؛ به همین خاطر دانش و فهم ایجاد شده فراتر از آن چیزی است که هر یک از اعضا به‌تنهایی می‌تواند آن را کسب کند.

ازآنجاکه موفقیت یا شکست سازمان‌ها بیش از هر چیز به سیستم آن‌ها بستگی دارد بدیهی است چنانچه سیستم‌های سازمانی از پیچیدگی و تکامل کافی برخوردار باشند زمینه را برای قرار گرفتن بهترین افراد در سمت‌های مختلف سازمانی مهیا می‌کند. درهرحال هنگامی که کارشناسان و مدیران شایسته در جایگاه‌های مناسب قرار گیرند می‌توانند منشأ اثرات مثبت در سازمان و جامعه شوند و بعضاً ساختارها و فرایندها و تغییرات سیستمی مناسبی را بنیان نهند.

امروزه بسیاری از مسائل و مشکلات جوامع بشری و سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی ناشی از جزءنگری می‌باشد.

 مقالات مرتبط:

نقش ترسیم نقشه ذهنی در تجزیه و تحلیل کسب و کار

تجزیه و تحلیل علت ریشهای چیست؟وقتی اجزای سیستم با هم تعامل دارند و بر روی یکدیگر تأثیر می‌گذارند، به تدریج چیزی به نام رفتار سیستمی پدیدار می‌شود، این رفتار چیزی فراتر از ویژگی‌ها یا تغییرات یک بخش خاص است و از ترکیب تعامل همه‌ اجزاء تشکیل می‌شود.

نمی‌توان رخدادهای درون سازمان را به صورت مجزا دید و اقدام به برطرف سازی آن نمود، بلکه تغییر در یک قسمت از سازمان چه مثبت و چه منفی بر روی قسمت‌های دیگر سازمان اثر خواهد گذاشت، لذا مدیران باید برای حل یک مسئله، تأثیر آن را بر روی کل سازمان بررسی کنند و از پرداختن به مسئله به صورت مجزا و مقطعی بپرهیزند.\

تفکر سیستمی به ما کمک می‌کند با نگرشی جدید به رویدادها و الگوها بنگریم و در پاسخ به آن‌ها با دیدی کامل‌تر عمل نماییم.

برای اینکه سیستمی فکر کنید و تفکر سیستمی را در سازمان و افراد زیرمجموعه نهادینه کنید، ضروری است که به موارد زیر توجه داشته و بر اساس آن‌ها اقدام کنید.

  مشکلات را به صورت منفرد بررسی نکنید.

بدانید تغییر در یک مرحله بر تمام کارهای دیگر تأثیر می‌گذارد و تغییر در یک بخش سازمان بقیه بخش‌ها را هم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، لذا باید قدری دور شوید و از بیرون همه فرآیندها و روابط آن‌ها را بررسی کنید.

  به دنبال مقصر نباشید.

 اغلب مسائل و مشکلات سازمانی به دلیل نبودن سیستم کاری مناسب رخ می‌دهد. بنابراین با مقصر دانستن بقیه چیزی به دست نمی‌آورید به‌جای آن با تفکر سیستمی به دنبال ریشه مشکل باشید تا با تعریف فرآیند صحیح از تکرار آن جلوگیری کنید.

  از درمان‌های مقطعی بپرهیزید.

در برابر تفکر رایجی که به اصلاح سریع مشکل گرایش دارد، مقاومت کنید و به‌جای آن تمرکزتان را بر کشف راه‌حل‌هایی بگذارید، که بتواند ریشه مشکل را یافته و اصلاح کند. با این کار بهبود پایدارتر و عمیق‌تری در سازمان ایجاد می‌کنید.

درصورتی‌که بتوانید سیستمی فکر کنید، تفکر سیستمی به شما کمک می‌کند که راه‌حل‌هایی را بیابید که منجر به تغییرات بزرگ و پایدار در سازمان شود.

 

منابع:

متمم

دکامی

 

 

 


١٠:٤٩ - چهارشنبه ٧ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٣١٦    /    تعداد نمایش : ٤٩٧


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1397/10/24 15:18
0
0
با عرض سلام در آخرین پست کانال تلگرامی شما یک پست گذاشتید که در آن از تعریف سیستم توسط ashby یاد شده است. اگر لطف بفرمایید آن منبع از اشبی را برایم ارسال کنید ممنون می شوم wenewse@gmail.com

منبع این خبر کتاب سیستم داینامیک نوشته دکتر منوچهر منطقی از انتشارات سازمان صنایع هوایی هست.


نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج