چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه آموزشی به کارگیری رویکرد سیستمی تحلیل سیستم های پیچیده اقتصادی - اجتماعی در پارک فناوری پردیس

به گزارش روابط عمومی موسسه سیستم های مدیریتی الگو محور سمام، کارگاه آموزشی به کارگیری رویکرد سیستمی تحلیل سیستم های پیچیده اقتصادی - اجتماعی در تاریخ 24 و 25 بهمن ماه 96 توسط آقای دکتر سید حسین حسینی برای کارشناسان و مدیران پارک فناوری پردیس برگزار شد. در این کارگاه آموزشی ضمن معرفی رویکرد سیستمی برای حل مساله در سیستم‌های پیچیده اقتصادی-اجتماعی، نمونه‌هایی از مدلسازی سیستمی به صورت کیفی وکمی و با استفاده از نرم‌افزار ونسیم (Vensim) در موضوعات مختلف اجتماعی توسط شرکت‌کنندگان ارائه انجام شد.

 اهم مطالب ارائه شده در این کارگاه آموزشی به شرح زیر است:

  • اهمیت تعریف مناسب مساله در سیستم‌های اقتصادی-اجتماعی و تکنیک‌های ساختاردهی به مساله
  • مبانی رویکرد سیستمی
  • متدولوژی سیستم دینامیک و یادگیری در دنیای پیچیده
  • فرآیند مدلسازی سیستم دینامیکی
  • ابزارهای مدلسازی سیستمی
  • قابلیت‌ها و امکانات نرم‌افزار ونسیم (Vensim)
  • کارگاه‌های مدلسازی کیفی
  • کارگاه‌های مدلسازی کمی با استفاده از نرم‌افزار

در این دوره آموزشی ضمن ارائه و برسی چندی از پروژه های موردی ایرانی انجام شده توسط موسسه سمام، یکی از مسائل موجود در پارک فناوری پردیس از طریق مدل سازی جمعی (Group Model Building) ، مدل سازی و بررسی شد. طی این مدلسازی مراحل تعریف مسئله، تدوین فرضیات پویا، نمودار زیر سیستم ها وحلقه های علی و معلولی انجام و نمای کلی نموار جریان ترسیم شد. همچنین با توجه به حلقه های علی و معلولی ترسیم شده، نمای کلی نمودار جریان به یک اولویت بندی مبتنی بر حلقه ها انجام شد، که می تواند به عنوان یک ورودی در تدوین برنامه راهبردی پارک فناوری پردیس و زمینه ای برای انجام مطالعات سیستمی در پارک فناوری پردیس قرار گیرد.

نمونه ای از مسائل مطرح شده در شکل زیر آمده است:

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره­ ی نحوه برگزاری دوره­ های آموزشی سازمانی به منوی خدمات سمام > دوره­ های آموزشی دوره‌های سازمانی مراجعه نمایید.

 


١٥:٢٦ - يکشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٢٦١    /    تعداد نمایش : ٤٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج