چاپ        ارسال به دوست

ارائه مقاله با عنوان «مدل دینامیکی به منظور تعیین نحوه درآمدهای نفتی به توسعه انرژی های تجدید پذیر در کشور» در اولین کنفرانس ملی انجمن پویا شناسی سامانه ها

به گزارش روابط عمومی موسسه سیستمهای مدیریتی الگو محور سمام،در اولین کنفرانس ملی انجمن پویاشناسی سامانه ها که در تاریخ 29 و 30 آذر ماه در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، آقای دکتر حسینی به نمایندگی از موسسه سیستم های مدیریتی الگو محور سمام، مقاله ای با عنوان "مدل دینامیکی به منظور تعیین نحوه درآمدهای نفتی به توسعه انرژی های تجدید پذیر در کشور" را ارائه نمود. 

چکیده مقاله :

   از آنجا که منابع سوخت‌های فسیلی پایان پذیر است و این نوع انرژی‌ها تا حد زیادی آلاینده محیط زیست محسوب می‌شوند. برای توسعه پایدار کشور میبایست سهم این نوع سوختها در سبد انرژی کشور کاهش یافته و استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر جایگزین آنها شوند. ارزش نسبی قیمت خرید برق تجدیدپذیر توسط دولت به هزینه تمام شده آن، متغیر مهمی است که منجر به مشارکت بخش خصوصی در توسعه و تولید این نوع انرژی خواهد شد. در این تحقیق، ساختار و نحوه تخصیص درآمدهای نفتی به توسعه و تولید انرژی تجدیدپذیر با استفاده از ابزار سیستم دینامیک مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این تحقیق پس از ارائه مدل شبیه‌سازی و اعتبارسنجی شده است. پس از تایید اعتبار مدل، با تعریف 6 سناریوی مختلف، نتایج شبیه‌سازی مدل مورد تحلیل قرار گرفته است. در پایان دو نوع سناریو بر روی مدل مورد آزمایش قرار گرفت. در سناریوی نوع اول نتایج نشان داد تخصیص 5 درصد از درآمد نفتی به افزایش قیمت FIT منجر به افزایش ظرفیت تولید بخش خصوصی تا حد 164 درصد خواهد شد. همچنین نتایج حاصل از سناریوی نوع دوم نشان داد از سال 1395 تا سال 1404 افزایش قیمت FIT از 18/0 به 1/0، 18/0 و 3/0 منجر به تغییر ظرفیت تولید برق تجدید پذیر خصوصی به ترتیب تا 0/3، 6/3 و 5/4 خواهد شد.

 

كلمات كليدي: سیستم دینامیک، سوخت‌های فسیلی، انرژی تجدیدپذیر باد، برق

نویسندگان : محبوبه علی پور فارغ‌التحصیل کارشناسی  ارشد، دانشکده مهندسی صنایع، دانشگاه آزاد اسلامی (واحد تهران-جنوب)، سید حسین حسینی دکتری مهندسی صنایع، مدیرعامل موسسه آموزشی-پژوهشی سیستم‌های مدیریتی الگومحور (سمام)، فرشید عبدی دکتری مهندسی صنایع، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع، دانشگاه آزاد اسلامی (واحد تهران-جنوب)

فایل این مقاله را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

فایل ارائه مقالات در اولین کنفرانس ملی انجمن ایرانی پویاشناسی سامانه ها


٠٨:٢٥ - شنبه ٩ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٢٤٣    /    تعداد نمایش : ٤١١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج