چاپ        ارسال به دوست

تغییر در ساختار سیستم

عناصر میان یک سیستم، روابط مابینشان و اهداف یک سیستم ممکن است تغییر کنند. به طور کلی نمی توان اولویت اهمیت اجزا، قوانین یا اهداف را تعیین کرد. برای آشنایی با اجزای تشکیل دهنده سیستم بلاگ سیستم چیست؟ را مطالعه کنید.

عناصر که معمولا بیشتر از سایر اجزای سیستم مورد توجه هستند، غالبا اهمیت کمتری در تعریف ویژگی های منحصر به فرد سیستم دارند.

به طور کلی تغییر عناصر در یک سیستم معمولا کم ترین تاثیر را بر روی سیستم دارد. برای مثال اگر همه بازیکنان یک تیم فوتبال تغییر کنند، هنوز هم آن را تیم فوتبال می نامیم .

مگر این که تغییر در یک عنصر موجب تغییر در روابط بین عناصر شود، همانطور که تغییر در رهبری که در راس سیستم است می تواند ملتی را در مسیر جدیدی قرار دهد گرچه زمین ها، کارخانه ها و صدها میلیون نفر از مردم دقیقا همانند قبل هستند. در واقع رهبر می تواند نقش زمین ها کارخانه ها و مردم را با قوانین جدید تغییر دهد و یا مسیر حرکت آن ها را به سوی هدفی جدید تغییر دهد.

باید در نظر داشت که سیستم مخلوقی است که به آرامی تغییر می کند، حتی اگر تمامی عناصر آن تغییر کند مادامی که روابط و اهداف تغییر نکند، سیستم دست نخورده باقی خواهد ماند.


در مقابل روابط متقابل میان عناصر از اهمیت بالایی در سیستم ها برخوردارند و تغیبر در آن ها رفتار سیستم را تغییر می دهد. در واقع اگر روابط متقابل بین اجزای سیستم تغییر کند سیستم به شدت تحت تاثیر این تغییر قرار می گیرد. به حدی که ممکن است دیگر قابل شناسایی نباشد. به عنوان مثال حتی اگر همان بازیکنان قبلی در تیم باقی بمانند، تغییر روابط و قوانین بازی فوتبال به بسکتبال موجب می شود بازی با قوانین جدیدی شکل بگیرد که دیگر آن گروه بازیکنان را نمی توان تیم فوتبال نامید. در واقع تغییر روابط متقابل میان اجزا می تواند سیستم را به شدت دست خوش تغییر کند.

عموما اهداف در سیستم ها آشکار نیستند و غالبا عامل حیاتی در تعیین رفتار سیستم ها هستند. همچنین تغییر در هدف و وظیفه سیستم می تواند تاثیرات بسیار شدیدی بر سیستم بگذارد. برای مثال در نظر بگیرید که بازیکنان تیم فوتبال و قوانین بازی تغییر نکنند اما هدف بازی به جای برد، باخت باشد.

مسلما تغییرات هر یک از عناصر مابین سیستم می تواند تاثیر بزرگی بر روی آن داشته باشد، همگی با هم در تعاملند و هر یک نقش حود را بازی می کند.

 


٠٩:٥١ - پنج شنبه ١٥ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٣٣٨    /    تعداد نمایش : ٢٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج